Az e-mail hatékony marketingeszköz lehet. Mielőtt azonban elkezdenéd szétküldeni az e-maileket, van egy dolog, amit meg kell tenned a siker érdekében.
Oké, a cím már elárulta a nagy titkot. Mielőtt bármit is tennél, ki kell dolgoznod egy email marketing stratégiát.
Stratégia nélkül nem lesz célod, nem lesz meg az irány, és nem tudod megállapítani, hogy a kampányaid vajon működnek-e.
A bloggerek arra használják az e-maileket, hogy olvasóikat folyamatosan tájékoztassák a legújabb tartalmakról. A kiskereskedők promóciókat osztanak meg, és bevételeik nagy részét e-mail marketinggel érik el. A B2B marketingesek pedig egyetértenek abban, hogy az e-mail a leghatékonyabb csatornájuk.
A kérdés nem az, hogy működik-e az e-mail marketing. A kérdés az, hogy “vajon te el tudod-e érni, hogy működjön nálad?”.
A valóság az, hogy a legtöbben csak a felszínét karcolják annak, hogy az e-mail mit tehet az üzletükért. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozd ki az e-mail marketingből, hatékony e-mail marketing stratégiát kell megvalósítanod. Vágjunk is bele!
Az e-mail marketing stratégia alapjai az induláshoz
Az e-mail marketing dinamikus marketingcsatornává fejlődött az utóbbi években, a segítségével képes leszel kisebb csoportokat megcélozni, üzeneteket személyre szabni és teljes kampányokat automatizálni.
Ezek mind csodálatos funkciók, amelyek javítják a kampányaidat, ugyanakkor könnyen túlterhelődhetsz, ha tervezés nélkül fejest ugrasz a dologba.
Ebben a bejegyzésben szeretném megosztani egy olyan e-mail marketingstratégia létrehozásának alapjait, amely a látogatókat feliratkozókká változtatja.
A következőkkel foglalkozunk
1. Hogyan tűzz ki olyan célokat, amelyek segítenek, hogy az email marketinged sikeres legyen
2. Hogyan kezdd el növelni az e-mail listádat anélkül, hogy túlságosan megterhelőnek találd.
3. Hogyan konvertáld a feliratkozókat vásárlókká a kapcsolatépítés révén.
4. Hogyan optimalizáld e-mail stratégiádat az egészséges növekedés érdekében.
1. Az e-mail stratégia egy határozott cél kitűzésével kezdődik
Először mindig tűzz ki magadnak egy célt.. Ez lehet valami egyszerű, mint például “növeljem az online eladásaimat” vagy “növeljem a hírlevél listámat”. Egy jól meghatározott cél értelmet ad az e-mail kampányaidnak, amely minden további lépésedet meghatározza.
Cél nélkül nem lehet mérni, hogy mennyire jól teljesít a kampányod. Ha nem tudod mérni, nem tudod javítani sem.
Először is, határozd meg, hogy miért küldesz e-maileket.
Ha online tanfolyamokat árulsz, a cél lehet az, hogy a feliratkozókat rávedd, jelentkezzenek a tanfolyamokra. Ha termékeket értékesítesz, az e-mail marketing célja lehet az, hogy a feliratkozókat bizonyos termékek megvásárlására vedd rá.
A cél határozza meg a kampány szerkezetét – onnantól kezdve, hogy mit írsz az e-mailben, egészen addig, hogy milyen gyakran küldesz e-mailt a feliratkozóidnak.
2. Folyamatosan építsd az e-mail listádat
Ha már tudod, hogy mit szeretnél elérni az email marketinggel, a következő lépés a feliratkozók megszerzése.
Ez az a pont, ahol az email marketing a legtöbb ember számára kihívást jelent. Mindannyian hallottunk már olyan cégekről vagy bloggerekről, akiknek több ezer feliratkozójuk van. Ha csak arra gondolunk, hogy milyen messze vagyunk ettől, az email-listánk bővítése lehetetlen feladatnak tűnhet.
Bármit is teszel, ne vásárolj listát! Nemcsak a GDPR miatt kerülhetsz jogi problémákba a lista megvásárlásával, de a stratégiád sem fog működni, hiszen a listán nem feléd elkötelezett olvasók lesznek,ezáltal a vállalkozásod is elveszíti a hitelességét.
Szerencsére nincs szükség több ezer feliratkozóra ahhoz, hogy eredményeket érhess el. Biztos lehetsz abban, hogy a hatalmas listákkal rendelkező vállalkozások is hosszú idő alatt jutottak el idáig, egy jó listaépítési stratégiával.
Hogyan szerezhetsz feliratkozókat a megfelelő módon
Számos cikk szól arról, hogyan lehet feliratkozókat szerezni. Bár mindegyik cikk más-más módját ismerteti a feliratkozók szerzésének, mindegyik egy közös témában gyökerezik: Először kínálj valami értékeset.
Találd ki, miért akarnak hallani rólad az emberek, majd adj nekik valamit, ami meggyőzi őket arról, hogy megéri az idejüket.
A látogatóid nem fogják csak úgy átadni neked az e-mail címüket. Először is adnod kell nekik valamit cserébe. Ezt hívjuk az e-mail marketingben leadmágnesnek.
Ha például online tanfolyamokat árulsz, adhatsz az embereknek egy ingyenes minitanfolyamot az e-mail címükért cserébe. Ha e-kereskedelmi áruházat üzemeltetsz, ajánlj nekik kedvezményt.
3. Koncentrálj a kapcsolatok ápolására
Meghatároztál egy célt. Van egy terved arra vonatkozóan, hogyan növeld a feliratkozóid számát. Nincs is más hátra, mint eladni, eladni, eladni.
Csak ne ilyen gyorsan! Az eladás a következő logikus lépésnek tűnhet, de türelmesnek kell lenned.
Ne csak akkor szólítsd meg az embereket, amikor el akarsz nekik adni valamit. Ez egyenértékű azzal a családtaggal, aki csak akkor telefonál, amikor készpénzre van szüksége.
Az e-mail marketing lényege a kapcsolatépítés. Minél erősebb a kapcsolat, annál inkább megbíznak benned a feliratkozóid, és annál inkább fognak veled üzletet kötni.
A feliratkozóknak értékes információforrásként kell tekinteniük rád, olyan legyél a szemükben, mint aki valóban törődik velük, ne pedig egy újabb értékesítőnek tartsanak. Erről szól a lista ápolása.
Tegyük fel, hogy például kozmetikumokat árulsz. Megbízható forrássá válhatsz azáltal, hogy segítesz az előfizetőidnek megoldani a sminkeléssel kapcsolatos problémáikat, vagy küldesz nekik bőrápolási tippeket, vagy megtanítod őket arra, hogyan válasszák ki a bőrtípusuknak megfelelő termékeket.
A folyamatos érték nyújtásán túl van néhány más módja is annak, hogy az e-mail technológiát felhasználva segíts a feliratkozókat hűséges követőkké nevelni.
Állíts be automata üdvözlő e-mail sorozatot
Kelts pozitív első benyomást egy üdvözlő e-mail sorozat automatikus elküldésével, amelyet rögtön a feliratkozáskor megkapnak. Üdvözöld a feliratkozókat barátságosan, és indítsd el a kapcsolatot azzal, hogy a megígért értéket megkapják.
Az ilyen üdvözlő e-mailek meghatározzák a kapcsolat alapjait. Emberiek, releváns információkat nyújtanak, és egyértelművé teszik, hogy a feliratkozó mire számíthat a kapcsolat során.
Íme, hogyan állíthatsz be egy e-mail automatizálást a MailerLite-ban (kattints ide)
Szegmentáld a listát a célzás javítása érdekében
Bár az rendben van, hogy releváns e-maileket küldesz a teljes feliratkozói listádnak, sokkal jobb eredményeket érhetsz el, ha szegmentálod a közönségedet, hogy célzottabb üzeneteket küldhess bizonyos jellemzők, például demográfiai, földrajzi vagy érdeklődési körök alapján.
A szélesebb közönség kisebb csoportokra bontása lehetővé teszi, hogy személyesebbé váljon a kapcsolatod az egyes szegmensekkel, és erősebb kötődés alakuljon ki feléd.
Tegyük fel, hogy te egy olyan szerző vagy, aki romantikus regényeket és krimiket egyaránt ír. Előfizetőidet a kedvenc műfajuk szerint elkülönítheted, és olyan információkat küldhetsz nekik, amelyekről tudod, hogy érdeklik őket.
Tanuld meg, hogyan szegmentáld a feliratkozói listádat (kattints ide).
Ne legyél idegesítő
Csábító lehet, hogy minden nap írj e-mailt a feliratkozóidnak, így gyorsabban építheted ki a kapcsolatot. Rossz hírem van: ez idegesítő. Az emberek 78%-a azért iratkozik le az e-mail listákról, mert túl sok e-mailt kap.
Szóval mennyi az annyi?
Egyl nemrégiben végzett felmérés szerint az internetezők többsége azt szeretné, ha a márkák hetente egyszer küldenének nekik e-mailt. A második legnépszerűbb választás a havonta egyszeri alkalom volt.
Az igazság az, hogy ez a vállalkozás típusától függ. Javaslom, hogy teszteld a gyakoriságot, és addig finomíts rajta, amíg meg nem találod az ideális mértéket. Hogyan találhatod meg a te feliratkozóid számára legmegfelelőbb gyakoriságot? Minden a teljesítmény mérésén múlik.
4. Mérd és javítsd a kampány teljesítményét
Meghatároztad az e-mail stratégiádat, felépítetted a kampányodat, és megnyomtad a küldést. Ez jó érzés, de a munkád még nem ért véget. Saját érdeked, hogy a létrehozott e-mail kampány jól is működjön.
Miután a ampány elindult, mérni kell az eredményeidet, megkeresni a szűk keresztmetszeteket, és ennek megfelelően optimalizálni a kampányaidat.
Íme a legfontosabb mérőszámok, amelyekre figyelnie kell:
Opt-in arány
Hány ember, aki látja a leadmágnesedet, alakul át feliratkozóvá?
- Kézbesítési arány
- Megnyitás aránya
Hányan nyitják meg az e-mailt?
- CTR
Hányan kattintanak át az ajánlatodra?
- Leiratkozási arány
Hányan iratkoztak le a listáról?
Ha elküldesz egy e-mailt, és csak a feliratkozók 5%-a nyitja meg, akkor ez azt jelzi, hogy a tartalom nem talál visszhangra a feliratkozóknál. Vagy ha a weboldal látogatóinak csak 2%-a iratkozik fel, aki látja a leadmágnest, akkor talán túl gyenge az ajánlatod.
Folyamatosan meg kell ismerned, hogy mi történik, és új dolgokat kell kipróbálnod a javulás érdekében. Ha kitartóan csinálod, javítani fogod a kampányaidat.
Az e-mail marketing stratégia létrehozása néhány szóban összefoglalható: törődj a látogatóiddal.
Nem számít, hogy mennyire kidolgozott a stratégiád, vagy hogy hány feliratkozód van. Ha valóban törődsz azokkal az emberekkel, akiket kiszolgálsz, ismered a fájdalompontjaikat és segítesz nekik elérni a céljaikat, akkor az e-mail marketing működni fog neked.
Elképesztő eredményeket fogsz elérni, de csak akkor, ha időt és energiát szentelsz arra, hogy erre a négy alapra koncentrálj:
- Célok kitűzése
- Az e-mail listád növelése
- Kapcsolatok kiépítése
- A kampányok mérése és javítása
Ez nem olyan bonyolult, mint gondolnád. És határozottan örömteli, amikor a kitartó munkának köszönhetően eléred a kitűzött célt.
Készen állsz tehát arra, hogy elkezdd vállalkozásod növekedését az e-mail marketinggel?
Hogyan tervezd megváltoztatni az e-mail marketing stratégiádat?
forrás: mailerlite.com